Представям Ви доц. д-р Стефан Костадинов, избрал да развива своята професионална кариера отвъд океана, високо признат със своята експертиза, а за нашата страна остава още една загуба на специалист. Той има силна позиция по отношение на пандемията и ваксините и сме късметлии да ги споделя с нас.
Бихте ли се представили накратко?
Доц. д-р Стефан Костадинов, специалист по обща и клинична патология с тясна специалност перинатална патология.
В момента съм ръководител на отдела по Перинатална патология към Медицинския факултет на университета в Питсбърг, Пенсилвания, САЩ.
В свободното си време обичам да свиря на китара.
Как хората биха могли да се ориентират коя информация е вярна и коя съмнителна?
Важен е източникът на информация, както и платформата, където се публикува, така и кой е този, който я публикува.
Аз обръщам особено внимание на характеристиките на интернет страницата, където е публикувана информацията, дали е легитимна, дали има тенденция да се публикуват материали с определена насоченост и предубеденост и пр.
Необходимо е също така и едно определено ниво на обща култура и функционална интелигентност за да се отсее информацията.
Защо според Вас са толкова разпространени конспиративните теории за здравето?
България заема отделна категория в това отношение. Вероятно до известна степен това се свежда до народопсихология.
В държава, където баба Ванга бе издигната до нивото на национален герой, конспирациите и суеверията са нещо обяснимо и логично.
От друга страна недоверието в институциите, медицината, това че държавата и лекарите мислят за доброто на хората, това липсва.
Не на последно място е факта, че много лекари не са убедени в необходимостта от ваксините срещу COVID-19 и тяхната безопасност.
Какво според Вас е необходимо, за да се повиши здравната култура на населението?
Това трябва да започне много отрано, в училище.
Необходимо е да се постигне едно минимално ниво на функционална грамотност, което за съжаление липсва при голяма част от населението.
Редовни информационни кампании по средствата за масова информация и особено такива, които да оборват невярната информация и конспирациите.
Официалните медии в България също споделят вината за разпространение на фалшивата информация като активно дават гласност на хора с открито конспиративни убеждения.
Това го няма в западните държави. Там конспиративните идеи циркулират само по Facebook и YouTube, но не и по официалните медии.
Как водите дискусия с роднини, приятели, колеги, ако сте на различни мнения по даден здравен проблем?
Някои хора са силно предубедени и е невъзможно да бъдат разубедени, особено що се отнася до COVID-19 и ваксините. Прекъснах връзки с такива приятели.
Други роднини и приятели, които са объркани и отворени да научат това, което не им е ясно, убеждавам като представям факти и давам примери на досъпен език без да звуча надменно или да се конфронтирам.
Кое е най-трудното във Вашата всекидневна работа? Какво затруднява работата Ви?
Като патолог съм благодарен, че не ми е необходимо непрекъснато да убеждавам пациенти в здравословен и разумен начин на живот. Не завиждам на моите колеги клиницисти в това отношение.
Коя е областта в медицината, която според Вас е най-неразбираема за хората с немедицинско образование?
Обща и клинична патология по начина, по който се практикува тук в Щатите е една всеобхватна специалност, включваща в себе си почти всички специалности на медицината, в това число клинична лаборатория, микробиология, генетика, имунология и др.
Покрай тази пандемия се оказа, че имунологията е доста неразбираема дори и за повечето лекари.
Хората имат нужда да се доверяват на компетентността на специалистите. Много е жалко, че често получават грешна информация точно от тези, на които имат доверие.
Колко време отделяте от свободното си лично време, за да предоставяте вярна и проверена информация в социалните мрежи и медиите?
Опитвам се да споделям полезна информация от американски медицински източници доколкото времето ми позволява.
Има нужда от това в България защото информацията по медиите представяна главно от журналисти е много често неточна, непълна и дори погрешна и вредна.
Кое Ви е най-трудно да представите или обясните на хората?
Това че медицинската информация относно COVID-19 непрекъснато се обновява с данни от проучвания, които се публикуват ежедневно, някои от тях противоречиви.
Интерпретацията на тези данни, особено епидемиологичните данни е сложна. Не е просто сравняване на цифри и проценти.
Също така, много е трудно и неловко да обясниш на един пациент, че личният/лекуващият му лекар няма представа за какво говори.
Кое Ви разочарова най-много през изминалите месеци?
Подхода на правителството към ваксинационната кампания и мерките за ограничаване на пандемията.
Кой беше най-трудният период за Вас и семейството Ви досега по време на пандемията?
Ограниченията, които трябваше да се наложат миналата година по отношение на училищата за децата ми и невъзможността за пътуване да видя близките хора.
Според Вас кога ще свърши пандемията, ако приемем, че това зависи само от хората и не зависи от самия вирус?
Когато постигнем достатъчно голям процент на ваксинирани хора, ако е необходимо и с периодични реимунизации.
Имате ли хоби? Как разпускате от стреса?
Музика. Разходки в природата.
Какво е Вашето послание към хората?
Имайте доверие в науката и в добронамереността на хората които денонощно се борят да сложат край на тази пандемия.
Абсолютно подрепям. В България невежеството и суеверието е достигнало до абсурдни нива.
ХаресвамХаресвам