Представям Ви Надя Йорданова, магистър-фармацевт и блогър. Тя се грижи за здравето и информираността на пациенти и читатели.
Представете се накратко:
Магистър-фармацевт Надя Йорданова.
Как хората биха могли да се ориентират коя информация е вярна и коя съмнителна?
Няма универсална рецепта, но като цяло доверието в специалист е разумен избор. Стига специалистът да е на мястото си.
Защо според Вас са толкова разпространени конспиративните теории за здравето?
Няма добра информационна кампания. Много специалисти всъщност са полуграмотни в собствената си област. Има корупция в университетите. Друга причина е несменяемостта на лоши медицински кадри, които уронват доверието в професиите на лекаря и фармацевта. Бюрокрацията пречи на нужното непрестанно самообучение на медицинските специалисти след завършване. Има корупция в лекарските среди и липса на съдебна отговорност за лекарска немарливост и небрежност. Тя е само на хартия. Фармацевтите са принизени до продавачи и не им се търси отговорност.
Какво според Вас е необходимо, за да се повиши здравната култура на населението?
Много сложен въпрос, но енергични информационни кампании са важни.
Как водите дискусия с роднини, приятели, колеги, ако сте на различни мнения по даден здравен проблем?
Любезно, но твърдо.
Кое е най-трудното във Вашата всекидневна работа? Какво затруднява работата Ви?
Бюрокрацията на НЗОК и недоверието на пациентите ми.
Коя е областта в медицината, която според Вас е най-неразбираема за хората с немедицинско образование?
Със сигурност генетика. Има страхотни дупки в обучението по генетика в 10 клас. Говори се главно за растения и не се дават достатъчно примери за хора. Не се отговаря и на важни въпроси за ГМО, рекомбинантни ваксини и CRISPR, което води до страх и излишни дебати, както и до неваксиниране.
Колко време отделяте от свободното си лично време, за да предоставяте вярна и проверена информация в социалните мрежи и медиите?
Огромно количество. Аз съм блогър и това ми е призвание. Имам талант да пиша и обяснявам сложни медицински и фармацевтични понятия и концепции на прост, народен език.
Кое Ви е най-трудно да представите или обясните на хората?
Няма тема във фармацията, която да ме затруднява. Затруднена съм само когато човекът отсреща има изградено мнение и въобще не желае да вникне в думите ми .
Кое Ви разочарова най-много през изминалите месеци?
Липсата на информационна кампания, която обективно да разясни пандемията, мерките срещу нея и ваксините. Недопустимо е това да се прави от блогъри като мен, но положението е такова, че аз съм поела тази отговорност към аудиторията си.
Кой беше най-трудният период за Вас и семейството Ви досега по време на пандемията?
Когато съпругът ми се озова в Белодробна болница – София, с тежък COVID-19, на кислород и инжекции, вливания и лежане 10 дни. Здрав човек без други болести, планинар, силен и устойчив. Той е лекар-микробиолог, но заболяването не го подмина. Отслабна много. Вирусът едва не ме остави вдовица. Тогава – 2020 ноември месец, нямаше ваксини. Сега сме ваксинирани и двамата. Аз го изкарах по-леко, без хоспитализация, в същия момент като съпруга ми.
Според Вас кога ще свърши пандемията, ако приемем, че това зависи само от хората и не зависи от самия вирус?
След масова ваксинация и/или прекарване на инфекцията от критична маса хора.
Имате ли хоби? Как разпускате от стреса?
Да пиша, да чета и да се грижа за семейството си. Моето малко семейство включва съпруга ми и животинката ни – кученце на име Лиза. Намерих животинчето захвърлено в снега като мъничко паленце и сега сме неразделни! Без нея щеше да е много тежко психически за нас.

Какво е Вашето послание към хората?
Ваксинирайте се!
Благодаря Ви за интервюто и желая здраве на цялото семейство!
Материалът изготви: Весела Енчева