Случва се постоянно: един член на семейството се разболява от грип и преди да се усетите, всички останали също са болни. Грипните вируси могат да се разпространят дори преди да се появят симптомите и можете да заразите други хора до една седмица след заразяването си.
Спазвайки няколко прости правила у дома, можете да се погрижите за здравето на семейството си и да предотвратите разпространението на грипа вкъщи.
Ваксинирайте се
Здравните експерти казват, че ваксинирането е най-важното нещо, което можете да направите, за да предотвратите грипа. Съществуват няколко основни видове ваксини срещу сезонния грип.
Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC), както и Европeйският център (ECDC) препоръчва на всички хора на възраст 6 месеца и повече, които не са имали предишна странична реакция или които нямат алергии към яйца или живак, да получат ваксинация срещу грип.
За нашата страна са достъпни основно убити ваксии срещу грип, като за първи път имахме в ограничени количества и назална жива ваксина срещу грип.
Има ли някакви странични ефекти от противогрипната ваксина?
Грипната ваксина, под каквато и да е форма, не може да ви разболее с грипния вирус.
Въпреки това, някои хора могат да изпитат леки симптоми след получаване на противогрипна ваксина, като например:
- висока температура;
- главоболие;
- втрисане;
- болезненост на мястото на инжектиране.
Тези симптоми обикновено са леки и изчезват в рамките на един до два дни. Говорете с Вашия лекар, преди да получите ваксината, ако сте силно алергични към яйца или живак или ако сте имали отрицателна реакция към ваксина в миналото.
Най-добре е да планирате ваксинациите на вашето семейство през есента – преди началото на грипния сезон, за предпочитане през октомври или ноември. Все пак никога не е късно да се ваксинирате срещу грип.

2. Покрийте устата и носа си при кашлицата и кихане
Смята се, че грипните вируси се разпространяват чрез капчици от устата и носа. Използвайте кърпичка, за да покриете устата и носа си когато кашляте или кихате. Не забравяйте да изхвърлите незабавно кърпичката и веднага да измиете ръцете си.
Ако нямате кърпичка под ръка, кашляйте или кихайте в сгъвката на лакътя си.
Може да е трудно да научите децата на тези навици. Детският музей в Бостън препоръчва забавен начин да превърнете това в игра за деца:
Превърнете чорап в „Чудовище, което яде микроби“ като отрежете заоблената част, където обичайно стоят пръстите на крака. Облечете така отворения върху ръката им на нивото на лакътя и ги помолете да „хранят“ обичащото микроорганизми чудовище като всеки път кашлят и кихат върху него.

Credit: New York Daily News
3. Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си
Според CDC грипните вируси могат да живеят от два до осем часа върху твърди повърхности. Ето защо е толкова лесно да се заразите с тях без да го знаете. Това може дастане, ако докоснете заразена дръжка на врата или ключ за осветление и след това разтъркате очите си или си гризете ноктите.
Да се научите да държите ръцете си далеч от лицето си може да бъде трудно, особено за децата. Напомняйте им често, а също и на себе си.
4. Мийте ръцете си често
Не всяко измиване на ръце е еднакво. За да бъде то ефективно, уверете се, че вие и вашето семейство следвате следните стъпки:
- Намокрете с топла вода ръцете си.
- Добавете сапун
- Търкайте поне 20 секунди
- Изплакнете и подсушете
Можете да се запасите с дезинфектанти за ръце на алкохолна основа за места, където няма възможност да измиете ръцете си с вода или сапун, или когато сте навън. Съхранявайте ги далеч от обсега на малки деца и се уверете, че децата са под надзора на възрастен, когато ги използват.
Уверете се, че вашите дезинфектанти за ръце съдържат поне 60% алкохол и не забравяйте, че те не са заместител на измиването на ръцете ви със сапун и топла вода — те не се справят с всички микроорганизми и не действат върху видимо замърсени ръце.
Ще трябва да напомняте на децата да се измиват всеки път, когато:
- използват банята и тоалетната;
- преди да се хранят;
- като се приберат от училище или от игра навън.
Можете да разпечатате на постери тези съвети за миене на ръцете и да поставите в кухнята и банята като визуални напомняния за деца възрастни. Може също да помогне и ако поставите дезинфектант за ръце до входната врата като първа линия на защита срещу външни микроби.

5. Ограничете контактите с болни членове на семейството
Ако някой от семейството ви се разболее от грип, предприемете следните стъпки, за да предотвратите разпространението на грипа:
- Задръжте болния у дома.
- Ограничете близкия контакт между болния и други членове на семейството, доколкото можете, докато той е заразен. По принцип това е до една седмица след като се проявят първите симптоми.
- Променете режима на спане, ако е възможно.
Също така трябва да избягвате да споделяте следните неща с болния човек:
- кърпи;
- хавлии;
- съдове;
- играчки;
- посуда.
6. Почистете дома си
Грипните вируси обичат да се спотайват върху предмети, които докосвате всеки ден. Ето някои „горещи точки“ за микроорганизмите:
- кухненски гъби;
- кърпи за съдове;
- дъски за рязане;
- бюра;
- подове;
- мивки;
- тоалетни;
- мобилни телефони;
- дистанционни;
- клавиатури.
Почиствайте и дезинфекцирайте редовно тези „горещи точки“. Можете да поставите кухненската си гъба в микровълнова фурна за една минута на висока степен, за да унищожите микробите. Още по-добре – сменяйте я всяка седмица.
Ако някой от вашето домакинство има грип, бъдете особено внимателни когато перете дрехите му. Измивайте съдовете и приборите, които той/тя ползват, старателно на ръка или в съдомиялна машина.
Не е нужно да перете отделно прането на болния, но се опитайте да избегнете струпването на много дрехи, както и да ги държите заедно на куп преди да ги изперете. Използвайте препарат за пране и изсушете на по-високи градуси.
Винаги мийте ръцете си веднага след работа с мръсно пране.
7. Водете здравословен начин на живот
Не забравяйте значението на здравословния начин на живот за борба с болестите.
Следните съвети могат да допринесат много за поддържането на имунната ви система работеща, както и за здравето на семейството ви през грипния сезон:
- Спете достатъчно.
- Хранете се пълноценно, с много зеленчуци и плодове.
- Пийте много течности.
- Упражнявай се редовно.
- Управлявайте стреса си.
Още веднъж – ваксинирайте се
Ваксинацията е най-важното нещо, което можете да направите, за да предотвратите разпространението на грипа. Здравословните навици за лична хигиена и честото почистване на дома също допринасят много за предпазването от грип.
Ако някой от вашето домакинство се разболее от грип, нека остане вкъщи. Дезинфекцирайте и почистете добре дома си и ограничавайте близкия контакт с този човек когато това е възможно.
Превод: Весела Енчева
Медицинска проверка и одобрение: д-р Цветелина Великова
Референции: https://www.healthline.com/health/flu-proof-home