Представям Ви Петър Колев, известен като Пешо Ковида – как изглежда пандемията в очите на един човек от народа?
Представете се накратко:
Казвам се Петър Колев. Обикновено ми казват Пешо Ковида. Завършил съм вечерното училище към ТОХ, град София и то със зор. Пубертетски истории. Акълът ми дойде по-късно.
Как хората биха могли да се ориентират коя информация е вярна и коя съмнителна?
Сравнявайки я със становищата на поне няколко експерта, подбрани внимателно. Важното не е дали на мен ми харесва това, което те говорят, а дали то съвпада с позицията на мнозинството експерти.
Защо според Вас са толкова разпространени конспиративните теории за здравето?
В България може би не са чак толкова разпространени. Според мен намират почва заради ниското ниво на образование и култура.
Какво според Вас е необходимо, за да се повиши здравната култура на населението?
Всичко започва вътре в семейството. Ако родителите не са здравно образовани, много ще е трудно да се постигне това с децата им. Според мен се въртят в „омагьосан кръг“.
Как водите дискусия с роднини, приятели, колеги, ако сте на различни мнения по даден здравен проблем?
Обикновено, ако са глупости, дори не ги изчаквам да си завършат „мисълта“. Оборвам ги с доказателства, но най-вече давам личен пример с моето семйството. Ако дискусията е смислена, нямам против да науча нещо ново, или да помогна на отсрещния човек да актуализира знанията си.
Кое е най-трудното във Вашата всекидневна работа? Какво затруднява работата Ви?
Вече съм пенсионер по болест, но като шофьор на камион, може би най-трудното беше, че не можех да бъда със семейството си поне за час-два вечер. Работа лесна няма, но или я вършиш с желание, или не.
Коя е областта в медицината, която според Вас е най-неразбираема за хората с немедицинско образование?
Мисля, че всички области в медицината са неразбираеми за хората с немедицинско образование. Освен ако нямат медик семейството, който да им обясни поне основни неща. Както е в моето семейство, например.
Колко време отделяте от свободното си лично време, за да предоставяте вярна и проверена информация в социалните мрежи и медиите?
Различно. Обикновено съм наблюдател, но видя ли че нещата излизат от линиите си, се намесвам с някой пост. Обикновено данните, които ползвам са от ежедневници, но прекопирани от научни издания.
Кое Ви е най-трудно да представите или обясните на хората?
Чувството за съпричастност. То не се обяснява-или го имаш, или не. Зависи най-вече от възпитанието, както и от желанието да се промениш към добро.
Кое Ви разочарова най-много през изминалите месеци?
На първо място политиците, макар че това е така не за само през изминалите месеци, а от години. На второ място, нежеланието на хората да научат нещо ново. Да излязат от черупките си. Да повярват че медицината, с всичките си подразделения, работи само в техен интерес.
Кой беше най-трудният период за Вас и семейството Ви досега по време на пандемията?
Моментът, в който съпругата ми беше хоспитализирана с двойна пневмония, причинена от Covid-19.
Според Вас кога ще свърши пандемията, ако приемем, че това зависи само от хората и не зависи от самия вирус?
Ако зависи от обикновения човек-никога, като това не важи само за този коронавирус.
Имате ли хоби? Как разпускате от стреса?
Хоби са ми музиката и филмите. На всякакви теми. Разпускам когато накарам някой да се усмихне, а ако успея и да го размсея, тогава е „уау“. Знаейки, че съм помогнал на някого да се разтовари, помагам и на себе си .
Какво е Вашето послание към хората?
Няма аз, няма ти, няма той или тя. Всичко е НИЕ! В това НИЕ, сме аз и ти, той и тя. Когато разберем това, ще започнем да мислим за общото благо. Едва тогава всички ще бъдем спокойни за утрешния ден и ще се наслаждаваме истински на днешния.
Благодаря Ви за интервюто! Бъдете здрави цялото семейство!