Множествената склероза (МС) е най-честото възпалително демиелинизиращо заболяване на централната нервна система, което протича хронично и засяга предимно млади хора на възраст между 20 и 40 години, много рядко при деца и хора над 50-годишна възраст. МС е на второ място като причина за двигателна инвалидизация на лица в млада и средна възраст след травматичните увреждания на нервната система.
В света от болестта страдат над 2,5 милиона души.
МС се класифицира като демиелинизаращо, възпалително и автоимунно, а в последните години се натрупват данни, че е и невродегенеративно заболяване. Автоимунната компонента означава, че е нарушен толерансът към собствените тъкани с последваща патологична имунна атака срещу тях. При МС е атакувана миелиновата обвивка на нервните влакна в централната нервна система. Данните показват, че при МС участват различни имунни механизми, които са обект на проучвания в момента. Това би довело както до ново разбиране за болестта, така и до допълнителни възможности за терапевтичното й повлияване.
Както повечето автоимунни заболявания, МС се среща по-често при жени, отколкото при мъже (3:2 или 2:1). Смята се, че съществува фактор на околната среда, който среща генетично възприемчив индивид в детството му и след дълъг латентен период предизвиква заболяване. Честотата на заболяване нараства с отдалечеността от екватора, както в северното, така и в южното полукълбо. В България болестността е 44,5/100 000 души население, с което страната ни попада в зоната с висока болестност, каквито са и съседните на нас държави.
Описанo преди повече от 150 г., заболяването и досега остава с неизвестна етиология.
Смята се, че МС е резултат от анормална реакция на имунната система към един или повече антигени на миелиновата обвивка, като тази реакция се развива в генетично предразположени индивиди.
Обсъждат се различни причини, като генетични фактори, пол, расови различия, вируси, начин на живот и недостиг на витамини, антиоксиданти, пробиотици и нутриенти в храната. Вирусната инфекция има най-много поддръжници като етиологичен фактор, но остава недоказана.
Спрягани за потенциални причинители на МС са вируса на морбили, херпес вирусите (Epstein-Barr вирус, varicella-zoster вирус, HHV6).
Някои проучвания при пациенти с напреднала МС, откриват Epstein-Barr вирус (EBV) в В лимфоцитите, които инфилтрират менингите и бялата материя в ЦНС. Вирусът може да предизвика инфекция на В клетките за цял живот и неговият ядрен протеин има генетична хомоложност с миелин базичния протеин. Предполага се, че непълното излекуване от първична инфекция с вируса, е причина за неговото персистиране в ЦНС. В повечето случаи инфекцията е безсимптомна или протича с клиничната картина на инфекциозна мононуклеоза. Установено е, че при лица прекарали EBV инфекция и инфекциозна мононуклеоза рискът от развитие на МС е 2,3 пъти по-голям в сравнение с хора, които са били изложени само на EBV инфекция. Серологичните данни при деца с МС показват, че 85-88% от тях са прекарали такава инфекция, докато процентът при здравите контроли е 44-77%. Най-често се открива повишен титър в серума на IgG антитела срещу ядрения антиген 1 на вируса (EBNA1), както при деца, така и при възрастни болни от МС. Въпреки непотвърдените резултати, излагането на един или на група инфекциозни агенти на лица в уязвима възраст и наличен генетичен товар, се счита за важен елемент в развитието на МС. Причина за това може да е молекулярната мимикрия, която представлява структурно сходство между антигенни молекули на вирусни и бактериални протеини и човешки автоантигени при МС. Базичен протеин на миелина има хомоложни участъци с аденовируси, вируса на EBV, инфлуенца вирус, вируса на херпес и морбили.
Патогенезата при МС е свързана с комплексното участие на множество имунни клетки: Т хелпърни (СD4+Th), цитотоксични (СD8+), макрофаги, NK клетки и микроглия, както и цитокини: IFN-γ, IL-2, TNF-α, IL-17, IL-22. Установено е, че IL-17 сам по себе си не може да инициира експериментален автоимунен енцефалит, но е важен фактор в невровъзпалението и влошава тежестта на МС, като води до акумулация на неутрофилни клетки; причинява ендотелна дисфункция; действа синергично с TNFα, като стимулира оксидативния стрес и довежда до смърт на олигодендроцитите. TNFα е един от главните проинфламаторни цитокини, който се намира във високи концентрации в кръвта на пациенти с МС. Заедно с INF-γ и IL-17 предизвиква синтез на хемокини и адхезионни молекули от ендотелните клетки и способства за нарушаване на кръвно-мозъчната бариера. TNF-α се открива в демиелинизиращите области в ЦНС, като е установено, че предизвиква смъртта на олигодендроцитите.
В локалните лимфни възли, автореактивните Th1 клетки, разпознават антигените, представени от макрофагите и дендритните клетки, активират се и секретират проинфламаторни цитокини. За да достигнат мястото на възпаление, Th1 клетки трябва да се придвижат и да преминат кръвно-мозъчната бариера. Това се осъществява чрез хемокини и различни адхезионни молекули, които подпомагат трансендотелната миграция посредством диапедеза. В процеса участват и Th17 клетки, които посредством секрецията на IL-17, нарушават целостта на кръвно-мозъчната бариера. След нейното нарушаване, преминават и CD8+ цитотоксични Т клетки, B лимфоцити и др.
Навлезли в мозъка, автореактивните Т лимфоцити атакуват съответния антиген. Чрез INF-γ и TNF-α Т-клетките стимулират макрофаги, които причиняват деструкция на олигодендроцитите и миелина. Наред с механизмите на клетъчно-медииран имунен отговор, се включват и такива на хуморалния. От една страна автореактивните Т лимфоцити предизвикват активация на комплемента, който директно уврежда олигодендроцитите, а от друга – В лимфоцитите служат като антиген представящи клетки и продуцират автоантитела.
Характерният невропатологичен субстрат на МС е формирането на плака на демиелинизация с реактивна глиоза около нея. Повечето плаки се намират около централна вена, която има увредена и пропусклива кръвно-мозъчна бариера. Чрез имунохистологичен анализ е установено, че плаката съдържа депозити от антитела, автореактивни Т клетки, макрофаги, антигени, адхезионни молекули, хемокини и цитокини. Доминиращи в плаките са Т клетките и макрофагите или активирана микроглия. В крайния етап от демиелинизацията макрофагите фагоцитират миелиновите обвивики, което довежда до оголване на аксоните и нарушаване в нормалното провеждане на нервните импулси. Това води и до характерните симптоми при МС.
Очаквайте скоро – възможности на биологичната терапия при пациенти с МС.
Материалът е изготвен на база обзор (под печат) във връзка с научен проект, написан и любезно предоставен от д-р Марина Иванова, специализант и докторант по неврология.
Референции:
[…] между ваксините и развитието на диабет тип I, Guillan-Barre и множествена склероза с известните ваксини. […]
ХаресвамХаресвам