Какво представлява целиакията?
Целиакията, наричана още цьолиакия, спру или глутенова ентеропатия, е автоимунно заболяване, което се развива вследствие на имунна реакция към консумация на глутен – протеин, намиращ се основно в пшеница, ечемик и ръж.
Ако имате целиакия, приемът на глутен ще предизвиква имунен отговор в тънките ви черва. С течение на времето тази реакция уврежда лигавицата на тънките черва и им пречи да абсорбират някои хранителни вещества (малабсорбция).
Увреждането на червата често се проявяват с диария, умора, загуба на тегло, подуване на корема и анемия, а могат да доведат и до сериозни усложнения.
При децата малабсорбцията може да повлияе на растежа и развитието, освен че причинява симптомите, наблюдавани при възрастни.
Няма лекарство за целиакия, но при повечето хора със заболяването спазването на стриктна безглутенова диета може да помогне за справяне със симптомите и да подобри заздравяването на червата.
Какви са симптомите при целиакия?
Признаците и симптомите на целиакия могат да варират значително и да се различават при деца и възрастни.
Признаци и симптоми при възрастни от страна на храносмилателната система включват:
- диария;
- умора;
- отслабване;
- подуване и газове;
- болка в корема;
- гадене и повръщане;
- запек.
Повече от половината възрастни с целиакия имат признаци и симптоми, които не са свързани с храносмилателната система, включително:
- анемия, обикновено поради дефицит на желязо;
- загуба на костна плътност (остеопороза) или омекване на костта (остеомалация);
- сърбящ кожен обрив с мехури (дерматит херпетиформис);
- язви в устата;
- главоболие и умора;
- увреждане на нервната система, включително изтръпване на краката и ръцете, възможни проблеми с баланса и когнитивно увреждане;
- болки в ставите;
- намалено функциониране на далака (хипоспленизъм).
Децата с целиакия са по-склонни от възрастните да имат храносмилателни проблеми, включително:
- гадене и повръщане;
- хронична диария;
- подут корем;
- запек;
- газове;
- бледи изпражнения с неприятна миризма.
Неспособността за усвояване на хранителни вещества може да доведе до:
- отпадналост;
- увреждане на зъбния емайл;
- отслабване на тегло;
- анемия;
- раздразнителност;
- нисък ръст;
- забавен пубертет;
- неврологични симптоми, включително разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD), затруднения в ученето, главоболие, липса на мускулна координация и гърчове.

Какви са причините за заболяването?
Вашите гени, комбинирани с консумация на храни с глутен и други фактори, могат да допринесат за дебюта на целиакия, но точната причина не е известна.
Начинът, по който се храни бебето, но не и времето на въвеждане на глутен, стомашно-чревните инфекции и чревните бактерии също могат да допринесат за развитие на заболяването.
Понякога целиакията се проявява след операция, бременност, раждане, вирусна инфекция или силен емоционален стрес.
Когато имунната система на тялото реагира чрез автоимунитет към глутена в храната, реакцията уврежда малките, подобни на косми издатини (реснички), които покриват тънките черва.
Тези власинките абсорбират витамини, минерали и други хранителни вещества от храната, която ядете. Ако тези власинки бъдат повредени, тялото не можете да получи достатъчно хранителни вещества, независимо колко е хранителният прием.
Какви са рисковите фактори за появата на заболяването?
Цьолиакията е по-често срещана при хора, които имат:
- член на семейството с целиакия или херпетиформен дерматит;
- диабет тип 1;
- синдром на Даун или синдром на Търнър;
- автоимунно заболяване на щитовидната жлеза;
- микроскопски колит (лимфоцитен или колагенен колит);
- болест на Адисон.
Какви усложнения могат да настъпят при целиакията?
Нелекуваната целиакия може да причини:
Недохранване. Това се случва, ако тънките ви черва не могат да абсорбират достатъчно хранителни вещества. Недохранването може да доведе до анемия и загуба на тегло.
При децата недохранването може да причини забавен растеж и нисък ръст.
Отслабване на костите. Малабсорбцията на калций и витамин D може да доведе до омекване на костите (остеомалация или рахит) при деца и загуба на костна плътност (остеопения или остеопороза) при възрастните.
Безплодие и спонтанен аборт. Малабсорбцията на калций и витамин D може да допринесе за репродуктивни проблеми.
Непоносимост към лактоза. Увреждането на тънките черва може да причини коремна болка и диария след ядене или прием на млечни продукти, които съдържат лактоза.
След като червата се излекуват, пациентът отново е в състояние спокойно да приема млечни продукти.
Рак. Хората с целиакия, които не спазват диета без глутен, имат по-голям риск от развитие на няколко форми на рак, включително чревен лимфом и рак на тънките черва.
Проблеми с нервната система. Някои хора с целиакия могат да развият проблеми като гърчове или заболяване на нервите на ръцете и краката (периферна невропатия).
Неповлияваща се целиакия
Някои хора с целиакия не се подобряват при прилагане на диетата без глутен. Неповлияващата се цьолиакия често се дължи на замърсяване на диетата с глутен. Работата с диетолог може да помогне и да научи пациента как напълно да избягва глутена. В останалите случаи пациентите трябва стриктно да се проследяват.
Рефрактерна цьолиакия
В редки случаи чревното увреждане, причинено от целиакията не се възстановява въпреки строгата диета без глутен. Това състояние е известно като рефрактерна цьолиакия.
Ако пациентът все още има признаци и симптоми на болестта след спазване на диета без глутен в продължение на шест месеца до една година, може да се наложи допълнителни изследвания, за да се потърсят други обяснения за симптомите. В тези случаи рискът за лимфопролиферативно заболяване в червата е голям.

Как се поставя диагноза целиакия?
Много хора с целиакия не знаят, че я имат. Около 1 на всеки 116 човека може да е засегнат от заболяването.
Два кръвни теста могат да помогнат за нейното диагностициране:
Серологичното изследване търси антитела в кръвта ви. Повишените нива на определени протеини на антитела показват имунна реакция към глутен.
Генетичното изследване за човешки левкоцитни антигени (HLA-DQ2 и HLA-DQ8) може да се използва за изключване на целиакия.
Важно е пациентът да се изследва за целиакия преди да премине на диета без глутен!
Премахването на глутена от диетата може да направи резултатите от кръвните изследвания да изглеждат нормални, въпреки че пациентът има целиакия.
Ако резултатите от тези тестове показват целиакия, лекарят вероятно ще назначи още изследвания, като например ендоскопия на тънките черва.
Как се лекува целиакията?
Строга безглутенова диета през целия живот е единственият начин за справяне с целиакията. Освен обикновената пшеницата, храни, които съдържат глутен, са:
- ечемик;
- булгур;
- твърда пшеница (дурум);
- фарина;
- пълнозърнесто брашно “Грахам”;
- малц;
- ръж;
- грис;
- спелта (форма на пшеница);
- тритикале.
Диетолозите, които работят с пациенти с целиакия, могат да помогнат за планирането на здравословна диета без глутен. Дори следите от глутен в храната могат да бъдат вредни за хората с целиакия, въпреки че не причиняват признаци или симптоми.
Глутенът може да бъде скрит в храни, лекарства и нехранителни продукти, включително:
- модифицирано хранително нишесте, консерванти и хранителни стабилизатори;
- лекарства с рецепта и лекарства без рецепта;
- витаминни и минерални добавки;
- билкови и хранителни добавки;
- червила;
- паста за зъби и вода за уста;
- други.
Премахването на глутена от диета постепенно намалява възпалението в тънките черва на болните, което подобрява състоянието им. Децата се възстановяват по-бързо от възрастните.

Витаминни и минерални добавки
Ако страдате от целиакия и анемия или имате тежки хранителни дефицити, вашият лекар или диетолог може да ви препоръча да приемате добавки, включително:
- мед;
- фолиева киселина;
- желязо;
- витамин B-12;
- витамин D;
- витамин К;
- цинк.
Последващи грижи
Медицинското проследяване на редовни интервали може да гарантира, че симптомите на пациента се повлияват от диетата без глутен. Отговорът на диетата може да се проследи и с кръвни изследвания за антитела.
При повечето хора с целиакия диетата без глутен позволява на тънките черва да се излекуват.
За деца това обикновено отнема от три до шест месеца. При възрастни пълното излекуване може да отнеме няколко години.
Ако симптомите продължават или се появят отново, може да бъде назначена ендоскопия с биопсия, за да се определи дали червата са заздравели.
Лекарства за контролиране на чревно възпаление
Ако тънките черва на пациента са сериозно увредени или има рефрактерна цьолиакия, лекарят може да препоръча стероиди за контролиране на възпалението.
Стероидите могат да облекчат тежките признаци и симптоми на целиакията, докато червата се лекуват.
Могат да се използват и други лекарства, като азатиоприн (Azasan, Imuran) или будезонид (Entocort EC, Uceris). Въпрек това, терапията при целиакия е рядкост това е може би единственото автоимунно заболяване, при което диетата е основното лечение.
Рефрактерна цьолиакия
Ако имате рефрактерна цьолиакия, тънките ви черва няма да се излекуват. Вероятно ще трябва да бъдете прегледани в специализиран център.
Рефрактерната цьолиакия може да бъде доста сериозна. Към момента няма доказано лечение за нея.
Каква е прогнозата за пациентите с целиакия?
Прогнозата за пациенти с правилно диагностицирана и лекувана целиакия е отлична.
Прогнозата за пациенти с целиакия, които не отговарят на спирането на глутена и лечението с кортикостероиди, като цяло е лоша.
Нелекуваните бременни жени са изложени на риск от спонтанен аборт и риск от раждане на бебе с вродена малформация.
Нисък ръст често се получава, когато целиакията възпрепятства усвояването на хранителните вещества през детските години, когато храненето е от решаващо значение за растежа и развитието.
Пациентите с целиакия са с повишен риск от усложнения като лимфоми и аденокарциноми на чревния тракт.
Мнозинството от пациентите се повлияват отлично от безглутеновата диета и качеството им на живот не е засегнато.
Рефрактерната целиакия се среща при приблизително 5% от пациентите, въпреки стриктното спазване на диета без глиадин.
В заключение, целиакията е автоимунно заболяване, което е често срещано и сравнително лесно за диагностициране, ако се мисли за него. Лечението представлява безглутенова диета до живот и проследяване на състоянието.
Превод: Весела Енчева
Медицинска проверка и одобрение: д-р Цветелина Великова
Референции:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/celiac-disease/symptoms-causes/syc-20352220